Dopravná nehoda je nepríjemná vec. Aj menšie ťukance, preliačené dvere, ohnuté blatníky, či rozbité sklá poriadne zamrzia. V tejto stresovej situácií premýšľate, čo ste mohli spraviť inak, kde sa stala chyba, analyzujete.

Aby toho nebolo málo, pridávajú sa aj ďalší účastníci nehody, či majitelia poškodeného majetku, s ktorými sa nie vždy dá jednoducho dohodnúť. V tomto zmätku a v zajatí nepríjemných pocitov máte s čistou hlavou uvažovať? Všetky podrobnosti o tom, čo v tejto situácii robiť, sme opísali v článku – 5 krokov, ako postupovať pri dopravnej nehode. Odporúčame prečítať. 🙂

Teraz by sme sa ale chceli podrobnejšie venovať správnemu vypísaniu správy o nehode, pretože tá je kľúčom k bezproblémovému postupu pri likvidácii poistnej udalosti a vyplateniu peňazí, či už z PZP alebo havarijného poistenia. Aby ste nemuseli čítať neprehľadný manuál, zhrnuli sme všetky dôležité časti do niekoľkých bodov.

1. Ako vyzerá správa o nehode

Dbajte na to, aby ste správu o nehode mali stále so sebou v aute, a v prípade potreby ju mohli použiť. Tá naša vyzerá takto:

2. Kedy vypisujem správu o nehode?

Určite ju vypíšte priamo na mieste nehody čo najskôr, bezprostredne po nehode. Samozrejme, v prvom rade skontrolujte a zabezpečte miesto nehody, umiestnite výstražný trojuholník a oblečte si vestu.

3. Ako ju správne vypísať

Správa o nehode môže na prvý pohľad vyzerať veľmi komplikovane, o to viac, ak sa nachádzate v stresovej situácii. Zrazu sa pozriete na dokument plný políčok, riadkov, mriežok a rôznych vysvetliviek. Môže sa vám zdať, že je nemožné ho vyplniť. Ak ale pôjdete postupne po jednotlivých častiach, nebude to až taký problém.

 • Najskôr vyplníte základné údaje, čiže dátum a miesto nehody. Ak si nie ste istý, použite mobil.
 • Potom napíšte, či je niekto zranený, či boli aj iné poškodenia okrem škody na vozidlách (napríklad poškodený majetok, plot, dom a pod.) a zaškrtnite, či bola alebo nebola nehoda vyšetrovaná políciou.
 • Ďalej sa tlačivo delí na dve časti, jedna pre vozidlo A, druhá pre vozidlo B. S druhým účastníkom nehody sa jednoducho dohodnete, ktoré vozidlo je ktoré.
 • Vyplníte údaje o sebe. Ak nie ste držiteľom alebo poistníkom, ale ste auto počas nehody šoférovali, svoje údaje vypĺňate v časti „vodič“. Údaje o držiteľovi/poistníkovi nájdete v bielej/zelenej karte, rovnako aj všetky informácie o poisťovni a poistnej zmluve Povinného zmluvného poistenia. Je naozaj dôležité tieto polia vypísať správne, preto sa nenáhlite a doprajte si čas.
 • Otázka, či je vozidlo poistené aj havarijne vás môže prekvapiť. Ak nie ste držiteľom vozidla, a teda neviete ako odpovedať, túto otázku vynechajte, alebo držiteľovi vozidla zavolajte.
 • Po predchádzajúcej vzájomnej dohode uveďte, kto nehodu zavinil. Ak sa neviete dohodnúť, je nevyhnutné privolať policajnú hliadku.
 • Rovnaké údaje musí pravdivo vyplniť aj druhý účastník nehody.
 • Poslednou vašou úlohou pri vypisovaní správy o nehode je čo najvernejšie zapísať, ako sa nehoda stala. Krížikom vyznačíte, ktoré z uvedených tvrdení najviac zodpovedajú tomu, čo sa udialo.
 • Do riadkov venovaných poškodeniu vozidla slovne napíšete, ktoré časti sú poškodené. Nemusíte hľadať odborné výrazy, napíšete napríklad rozbité pravé predné svetlo, preliačený blatník a pod. Je dobré, ak si poškodenie vozidla aj odfotíte do vášho mobilu.
 • Do plániku potom zakreslíte, ako sa nehoda stala. Nikto od vás nečaká, že tu vytvoríte umelecké dielo. Jednoducho si predstavte nehodu zvrchu, načrtnite obe autá, napíšte, ktoré je auto A, a ktoré je auto B. Vyznačte miesto stretu a smer nárazu.
 • Vyplnenú správu o nehode musia účastníci nehody podpísať a po jej podpise už nič nemeniť. Každý si nechá jednu kópiu.

4. Mám správu o nehode. Čo teraz?

Vypísanú správu o nehode doručíte poisťovni. U nás môžete poistnú udalosť nahlásiť aj online, čiže naskenovanú správu o nehode jednoducho nahráte v online formulári ako prílohu a odošlete.

Pokiaľ ste poškodený, poistnú udalosť musíte nahlásiť poisťovni vinníka. Pokiaľ ste nehodu zapríčinili vy, nezabudnite ohlásiť škodovú udalosť svojej poisťovni buď do 15 dní, ak sa stala na Slovensku, alebo do 30 dní, ak v zahraničí.

Dúfame, že sa vám budú dopravné nehody vyhýbať, ale ak by ste sa predsa len v nejakej ocitli, dôležité je zachovať chladnú hlavu a všetko riešiť krok za krokom.