Celý rok sa tešíte, ako sa poriadne zapotíte pri výstupe na vrchol a spravíte si fotky s nádhernými výhľadmi? Asi nikto si nepredstavuje, že ho namiesto únavy z turistiky položí do postele choroba či zranenie. A podávať extrémne výkony, keď sa necítite fit, to sa naozaj nedá. Prinášame vám niekoľko užitočných rád, ako sa zdravotným komplikáciám na dovolenke v horách vyhnúť.

Tejto téme sme venovali sériu 3 článkov, každý sa zameriava na iný typ dovolenky – okolité krajiny, exotika a hory. Prečítajte si posledný-tretí z nich, kde sme sa zamerali na to, ako prežiť dovolenku v zdraví na horách.

Kondičná príprava

Ak sa chystáte na dovolenku do hôr, a nemyslíme tým grilovačku na chate alebo vozenie sa lanovkou, mali by ste v prvom rade myslieť na kondičnú prípravu, a to v dostatočnom predstihu. Ak sedíte celý rok v kancelárií, a v lete hurá na Kriváň, musíte počítať s tým, že vám to môže spôsobiť menšie či väčšie problémy a dokonca zdravotné komplikácie. Zvyšuje sa tiež riziko úrazu. Ak milujete aktívnu dovolenku v horách, potenie sa pri výstupoch, krásne výhľady a čistý vzduch, snažte sa venovať aktívnemu pohybu počas celého roka. Ideálnym kondičným cvičením je napríklad obyčajný beh, ktorý je úplne zadarmo – stačí vám odhodlanie a jeden pár dobrých tenisiek.

Nepreceňovať sily

V horách sa neoplatí hrať na frajera a preceňovať svoje sily. Prečo? Hory sú nevyspytateľné a treba neustále vyhodnocovať rôzne situácie. Ak sa na niečo jednoducho necítite, nenechajte sa strhnúť skupinou alebo eufóriou. Je dobré prekonávať výzvy, ale každý by mal poznať svoje limity. Niektoré túry sú dokonca tak náročné, že sa odporúča absolvovať ich len so sprievodcom alebo inštruktorom. Aj tu treba zvážiť, či sa vôbec na takú záťaž fyzicky ale aj psychicky cítite. Visieť niekde na Lomnickom štíte a dívať sa do priepasti nie je pre každého.

Počasie

Nikde sa nemení počasie tak rýchlo ako na horách. Ak vidíte, že sa blíži búrka alebo ste sa priamo v jednej ocitli, musíte zvážiť, či sa vhodne skryť, či pokračovať, alebo či sa môžete bezpečne vrátiť a skúsiť túru napríklad na druhý deň. Tiež prudké zmeny teploty a vysokohorské slnko sú nástrahy, ktoré vás v kopcoch môžu prekvapiť. Oblečenie preto treba v horách vrstviť, aby ste sa vedeli rýchlo prezliecť z tielka do mikiny, a naopak.

Timing

Pri vysokohorských túrach je veľmi dôležité správne načasovanie. Ak plánujete túru na celý deň, musíte si privstať, aby ste sa stihli vrátiť ešte pred západom slnka. Ak počas dňa zistíte, že vám to časovo nevychádza, radšej sa vráťte. Uviaznuť v horách v noci môže byť nielen adrenalínové, ale aj naozaj nebezpečné. Treba tiež počítať s určitou časovou rezervou. Každý turista má vlastné tempo a časy, ktoré sú značené v turistických mapách, nemusia sedieť s vaším tempom. Najmä pokiaľ plánujete turistiku s deťmi, je dobré zvoliť časovo menej náročnú túru, aby ste všetko zvládli v zdraví a pohode.

Kvalitná výbava

Častou príčinou úrazu alebo zdravotných problémov v horách je práve nesprávna výbava. Kvalitnú výbavu potrebujete aj v tom prípade, ak nepatríte zrovna medzi horolezcov. Pevná turistická obuv, oblečenie do každého počasia, slnečné okuliare s filtrom a nepremokavá bunda sú základ. Ďalej potrebujete dostatok vody a jedla na celý deň, pokrývku hlavy a mini lekárničku prvej pomoci. Veľmi praktickou pomôckou sú aj prenosná nabíjačka na mobil, vlhčené utierky a uteráčik.

Plánovanie

Predtým, ako sa na túru vyberiete, pozrite si v turistickej mape alebo na internete všetky dostupné informácie o danej oblasti. Zamerajte sa na náročnosť túry, na to, ako dlho trvá, a či sa na nej nachádzajú horské chaty, kde si môžete odpočinúť, skryť sa pred zlým počasím, zajesť si alebo doplniť zásoby. Pokiaľ plánujete viacero túr za sebou, snažte sa ich zostaviť tak, aby ľahšia túra striedala ťažšiu, najmä ak si kondične úplne neveríte.