Celý rok sa tešíte, kedy už konečne vypadnete na dovolenku a posledné, čo potrebujete je, aby vás zložila choroba. Namiesto užívania si slnka, hôr či pamiatok skončíte s liekmi v posteli a pokazená dovolenka vás bude mrzieť ešte dlho po návrate do práce. Ale dosť bolo negatívneho úvodu. 🙂 Poďme sa venovať radšej tomu, ako sa zdravotným komplikáciám čo najlepšie vyhnúť.

K tejto téme budeme mať pripravené 3 články, každý bude venovaný rôznemu typu dovolenky – okolité krajiny, exotika a hory. Prečítajte si prvý z nich, kde sme sa zamerali na to, ako prežiť dovolenku v zdraví v okolitých krajinách.

Dovolenka v zdraví začína doma

Už sa vám stalo, že ste sa pred dovolenkou strašne naháňali, aby ste všetko postíhali? V práci ste ťahali nadčasy, na poslednú chvíľu ste nakupovali veci a balili, a keď ste nakoniec na dovolenku odišli, choroba na seba nenechala dlho čakať. Nemôžete chcieť, aby bolo vaše telo na dovolenke zdravé a fit, keď ho pred odchodom úplne vyšťavíte. Radšej si na všetko doprajte dostatok času a začnite s prípravami na dovolenku pokojne aj mesiac dopredu. Rozložte si prácu, spravte si zoznam vecí, ktoré si chcete zbaliť a postupne si ich chystajte a odškrtávajte. Ak všetko správne načasujete, môžete mať voľnejšie dni už týždeň pred dovolenkou.

Pozor na klímu

Klimatizáciu v aute používame všetci. V teplotách nad 30 °C na rozpálených diaľniciach to ani inak nejde. Snažte sa však, aby rozdiel medzi teplotou v aute a vonkajšou teplotou nebol viac ako 5 °C. Prúd vzduchu nenastavujte priamo na seba a systém klimatizácie nechajte pravidelne prečistiť. Ak tieto túto prevenciu zanedbáte, hrozí vám nielen prechladnutie, ale aj rôzne zápaly. Citlivé na klímu sú všetky dutiny vrátane očí a uší, ale aj svaly a krk.

Lieky so sebou

Cestovanie autom na rozdiel od cestovania lietadlom prináša tie výhody, že si môžete zbaliť prakticky všetko, čo sa vám zachce. Okrem liekov, ktoré musíte pravidelne užívať, si môžete pribaliť aj prvú pomoc pri prechladnutí, lieky od bolesti, pri žalúdočných problémoch, na alergiu a podobne. Nemusíte ťahať so sebou celú lekáreň, vo väčšine krajín bez problémov zoženiete bežne dostupné lieky. Pre niektorých dovolenkárov je ale praktickejšie, keď sa nemusia dohovárať v cudzom jazyku a daný liek a jeho účinky už poznajú. Ak máte medzi pasažiermi človeka s kinetózou (nevoľnosť pri cestovaní) pribaľte si aj lieky na tento problém a zbytočne ho netrápte. Tieto lieky zaberajú aj pri tzv. morskej chorobe, ak plánujete napríklad časť cesty absolvovať trajektom, alebo sa chystáte na výlety loďou.

Nevyspytateľné počasie

Práve dovolenka autom do menej vzdialených krajín so sebou prináša riziko zlého počasia. Môže sa stať, že vás prekvapí zima, vietor či dážď. Ak budete napriek tomu tvrdohlavo nosiť tielko a šortky, máte zarobené na poriadne prechladnutie. Zbaľte si pre istotu teplý sveter a dlhé nohavice. Auto to odvezie a vy prežijete aj studenšiu letnú dovolenku v zdraví.