Celý rok sa tešíte, kedy už konečne vypadnete na dovolenku pod palmami a posledné, čo si prajete je, aby vás zložila choroba. Aj pár dní na dovolenke strávených v posteli vie poriadne pokaziť náladu. Prinášame vám niekoľko užitočných rád, ako sa zdravotným komplikáciám na dovolenke vyhnúť.

Tejto téme sme venovali sériu 3 článkov, každý sa zameriava na iný typ dovolenky – okolité krajiny, exotika a hory. Prečítajte si druhý z nich, kde sme sa zamerali na to, ako prežiť dovolenku v zdraví v exotike.

Úpal

Dlhé hodiny strávené na slnku sú záťažou nielen pre našu kožu ale aj pre celé telo. Prehriatie organizmu, nedostatočná hydratácia či nechránená oblasť hlavy, to všetko môže spôsobiť úpal. Ten sa môže prejaviť buď okamžite alebo až s príchodom večera. Príznaky sú malátnosť, bolesť hlavy, poruchy vedomia, nevoľnosť až vracanie, zvýšená teplota a búšenie srdca. Snažte sa o pravidelný prísun vody, vyhýbajte sa celodennému pobytu na priamom slnku a určite chráňte hlavu klobúkom alebo šiltovkou.

Žalúdočné problémy

Určite ste už počuli o faraónovej pomste. Žalúdočné problémy sú na dovolenke vo vzdialenej krajine pomerne časté, našťastie väčšinou trvajú len deň-dva. Ide o to, že náš tráviaci systém je zvyknutý na určité potraviny a ich zloženie. Najčastejšou príčinou býva nefľaškovaná voda, ale aj morské plody či mäso. Je dobré mať so sebou po ruke lieky na pomoc pri tráviacich problémoch, ale aby ste sa vyhli ťažkostiam, pite výlučne fľaškovú vodu (pozor aj na vodu vo forme ľadu v drinkoch a na ovocie) a konzumujte jedlo, na ktoré je náš žalúdok zvyknutý.

Exotické choroby

Ak cestujete do exotických krajín, zistite si, či je v danej krajine nejaké povinné alebo odporúčané očkovanie. Ide napríklad o choroby ako malária alebo hepatitída. Ak je očkovanie povinné, bez neho vás do krajiny ani nepustia. Ak je očkovanie len odporúčané, vyhľadajte si na internete, či je v oblasti, do ktorej sa chystáte, častý alebo menej častý výskyt danej choroby. Týka sa to najmä odvážnych cestovateľov, ktorí sa vydávajú do menej bezpečných území krajiny, mimo turistických rezortov.

Jet lag

Jet lag alebo „pásmová choroba“ je pomerne bežný problém, ktorý zažívajú dovolenkári, cestujúci do iných časových pásiem. Je úplne pochopiteľné, že náš organizmus sa nevie vyrovnať s tým, že je noc, keď má byť deň, a naopak. Prejavuje sa to hlavne únavou, bolesťou hlavy, nervozitou, ale niektorí ľudia môžu pociťovať aj nevoľnosť či malátnosť. Každý sa s jet lagom vyrovnáva inak. Najlepšie funguje prestaviť si hodinky už po ceste na čas cieľovej destinácie a snažiť sa simulovať noc, napríklad v lietadle, ak je práve noc v krajine kam letíte. Jednoducho použijete masku na oči alebo slnečné okuliare. Ďalej pomáha pohyb, spánok a veľa tekutín.

Alergie

Ak ste alergik, dobré známa alergia, s ktorou sa stretávať bežne, vás ani na dovolenke neprekvapí a budete na ňu pripravený. V inom prostredí sa však môžu objaviť nové alergie. Napríklad na slnko, na potraviny, ktoré skúsite prvýkrát, či na niektoré rastliny alebo uštipnutie hmyzom. Keďže o alergii dopredu neviete, je ťažké spraviť nejaké preventívne opatrenie. Každopádne, ak ste alergik, noste so sebou pre prípad núdze lieky. V prípade, ak lieky nemáte a prejaví sa u vás alergická reakcia, zavolajte radšej záchranku.