Energie zožerú značnú časť rodinného rozpočtu. Preto sme pre vás pripravili niekoľko rád, ako viete na energiách jednoducho ušetriť.

VODA

1. Umývačka riadu šetrí vodu aj čas

V slovenských domácnostiach ešte stále nie je bežné vlastniť umývačku riadu, a je to považované skôr za výsadu ľudí, ktorí si ju môžu dovoliť. Opak je však pravdou. Dnešné umývačky riadu, ktoré sú označené ako trieda spotreby A+++ minú až o ¾ menej vody ako sa minie pri bežnom ručnom umývaní. Navyše šetria váš čas, sú cenovo dostupné a investícia sa vám vráti. Aby ste ale naozaj ušetrili, je potrebné púšťať umývačku až vtedy, keď je plná. Ďalšia dôležitá vec je neoplachovať každú šálku a tanier predtým, ako ich vložíme do umývačky. Stačí odstrániť z použitého riadu len kusy jedla a nečistôt. Oplachovanie je zbytočné a len tým míňate vodu navyše.

2. Čistota pol života – ale netreba to preháňať

Umývať sa musíme a každý má svoje vlastné rituály. Ak vám ale záleží na šetrení vody, mali by ste v sprche tráviť čo najmenej času. Snažte sa vybaviť nevyhnutné, a nepúšťajte na seba prúd vody len tak. Kúpanie vo vani by ste mali brať skôr za príležitostný relax. Ďalším dôležitým opatrením je zastavovať vodu vždy, keď ju aktívne nepoužívate, tzn. počas umývania zubov alebo počas nanášania mydla a podobne. Toto nás síce učili už na základnej škole, ale nie je na škodu si to pripomenúť.

Ak chcete šetriť vodu naozaj dôkladne, majte vždy po ruke nádobu, do ktorej môžete zbierať čistú vodu na ďalšie použitie. Máme tým a mysli napríklad vodu, ktorú v sprche len tak odpúšťate kým čakáte, až sa zohreje. Túto vodu potom môžete opätovne použiť napríklad na zalievanie kvetov.

3. Aj menšie úpravy ušetria veľa vody

Namontujte namiesto bežnej batérie a sprchovej hlavice šetriacu. Vyžaduje si to síce na začiatku trošku väčšiu investíciu, ale určite sa vám to vráti. Takáto hlavica alebo kohútik vám ušetria aj polovicu bežne minutej vody. Tiež skontrolujte všetky tesnenia a opravte pretekajúce alebo kvapkajúce miesta. Nepoužívajte vodu ako rozmrazovač potravín, radšej si dopredu rozmyslite, čo budete variť, a nechajte potraviny cez noc v chladničke.

ELEKTRINA

1. Zvoľte zariadenia, ktoré šetria energiu

V prvom rade vymeňte klasické žiarovky za LED žiarovky. Nebojte sa, nemusíte teraz vyhodiť všetky funkčné žiarovky, ktoré máte doma. Jednoducho počkajte, kým sa vypália a nové už kúpte LED. Takisto pri kúpe nových spotrebičov sa rozhodnite radšej trošku priplatiť a vyberte také, ktoré sú označené ako energetická trieda A++ alebo A+++. Zbavte sa starých žrútov elektriny akými sú napríklad veľmi staré ohrievače a iné spotrebiče, ktoré máte ešte po starej mame. Tiež dbajte na pravidelnú údržbu domácich spotrebičov, aby nemuseli zbytočne ťahať viac elektriny ako je potrebné.

2. Zásuvky s vypínačom sú výborným pomocníkom

Často sa hovorí o tom, že aj spotrebiče, ktoré sú vypnuté a nepoužívame ich aktívne, nám zbytočne míňajú elektrinu len tým, že sú zapojené. A pritom nepotrebujú na svoju činnosť stáli prísun elektriny. Jasné, že nemá význam prechádzať celý byt a vyťahovať zo zásuvky všetko, čo aktívne nepoužívame. Výborným riešením sú zásuvky, ktoré majú svoj vlastný vypínač. Jedným šťuknutím teda vypnete všetky spotrebiče, ktoré sú v nej zapojené, čiže napríklad televízor, počítače, rôzne svetlá, prijímače a reproduktory. Navyše majú aj bezpečnostný benefit, keďže zostane väčšina spotrebičov v domácnosti bez elektriny, je menšie riziko, že dôjde k nejakému skratu alebo poruche, ktoré by mohli spôsobiť požiar. Ak by nešťastnou náhodou predsa len k požiaru došlo, ochráni vás poistenie majetku, o ktorom sme písali v našom článku.

3. Zhasínajte, vypínajte, šetrite

Vždy zhasnite svetlo v miestnosti kde nikto nie je. Ak je ale pravdepodobnosť, že tam behom chvíľky bude svetlo opäť zasvietené, radšej ho nevypínajte. Na opätovné zasvietenie sa jednorázovo minie viac elektriny, ako keď necháte chvíľu svietiť bezdôvodne. Vypnite vždy rádio alebo televíziu ak ich nikto nepočúva a nesleduje. Čudovali by ste sa, koľko ľudí nechá televíziu len tak bežať, a pritom ju vôbec nevníma. Učte týmto zásadám aj svoje deti a buďte im príkladom.

KÚRENIE

1. Vytiahnite svetre, tepláky a ponožky

Zmierte sa s tým, že ak chcete v tuhej zime ušetriť na kúrení, nebudete sa môcť po dome prechádzať v trenkách a krátkom tričku. V zime sa proste treba teplejšie obliecť a udržovať teplotu v izbách okolo 20°C. Počas dňa, keď viete, že nikto nebude doma, stiahnite radiátory alebo nastavte termostat na nižšiu teplotu. Nevypínajte však kúrenie úplne, bude potom ťažšie opätovne vykúriť studené miestnosti. V noci tiež môžete stíšiť radiátor a vyzbrojiť sa teplým pyžamom a dekou navyše. Každý je inak teplomilný, takže ak je vás v domácnosti viac, nájdite kompromis. Žiadny extrém nie je dobrý a sedieť večer pri telke v bunde a čiapke naozaj nie je riešením, ako na kúrení ušetriť.

2. Vyťažte z kúrenia čo najviac

Uistite sa, že teplo z radiátorov sa môže voľne šíriť do miestnosti. To znamená – nezakrývajte radiátory žiadnymi vecami. Často si ľudia cez radiátor prevesia uterák alebo osušku. Tým však bránite šíreniu tepla do miestnosti a musíte nastaviť radiátor na vyššiu teplotu. Tiež sa snažte, aby bezprostredne pred radiátorom nebol umiestnený nejaký väčší kus nábytku. Pravidelne odvzdušňujte a vetrajte nárazovo. Úplne stačí na 3 až 5 min dokorán otvoriť okno.

3. Aj zásadné zmeny sa oplatia

Tipy, o ktorých sme písali vyššie, sa týkajú nášho bežného fungovania a môže ich uplatniť každý. Ak ale máte pocit, že vám peniaze (doslova) miznú hore komínom, mali by ste sa zamyslieť, či nie je namieste investovať do väčších úprav. Napríklad pokiaľ bývate v nezateplenom dome, je pre vás zimné obdobie naozaj strašiakom. Tiež staršie domy a byty s vysokými stropmi môžu byť problém. Teplý vzduch sa tam drží hore a trvá dlhšie ich vykúriť. Tu je teda namieste uvažovať o znížení stropov. Posledným veľkým pomocníkom je smart domácnosť. Pohodlne, z aplikácie vo vašom mobile, dokážete ovládať teplotu vo vašom domove aj keď ste v práci alebo na cestách, a prispôsobiť ju v reálnom čase vašim potrebám.