Stále častejšie sa na Slovensku stretávame s vyčíňaním počasia, ktoré miestami naozaj naháňa strach. Naposledy to bol prudký nárazový vietor, ktorý lámal stromy a unášal strechy. Ale prekvapiť nás vedia aj silné búrky, krupobitie a snehové kalamity. Brániť sa proti prírode je ťažké. Poradíme vám zopár tipov, ako čo najlepšie ochrániť svoj majetok pred nástrahami počasia.

Majetok v ohrození

Extrémne počasie ohrozuje rovnako vaše auto zaparkované pred domom, ako aj dom samotný.

Najčastejšie škody na autách pri silnom vetre spôsobia polámané stromy a konáre, ktoré spadli na vozidlo alebo na jeho časť. Pri takejto udalosti môže vzniknúť škoda aj za niekoľko tisíc eur. Ešte horšie sú prípady, keď na auto spadne stožiar alebo časť vedľajšej stavby. Ďalšou nepríjemnosťou je krupobitie. Krúpy už o veľkosti niekoľkých milimetrov dokážu poškodiť sklá na vozidle.

Aj keď sa doma cítime v bezpečí, pri veternej smršti alebo inom počasí sa môže stať naozaj všeličo. Víchrica pri rýchlosti viac ako 100km/hodinu už dokáže strhnúť strechu alebo vyvaliť zle uzatvorené alebo poškodené okná či dvere, na dom môže spadnúť strom alebo stožiar a lietajúce predmety môžu rozbiť okná. Niekedy sa vyskytnú aj iné škody ako napríklad požiar po údere bleskom, či vytopenie v dôsledku vniknutia zrážok do domu cez rozbité okno.

Zvážte každé riziko

Sledujte vývoj počasia a meteorologické výstrahy. Nemusíte striehnuť na predpoveď v rádiu alebo televízii. Meteorologické výstrahy nájdete prehľadne zobrazené na stránke SHMU. Ak viete, že sa chystá veterná smršť, silná búrka alebo krupobitie, pripravte sa na to. Prinášame vám niekoľko tipov:

  1. Snažte sa auto zaparkovať čo najďalej od najbližšieho stromu alebo stožiaru.
  2. Ak máte garáž, zaparkujte auto dnu a dobre ju uzavrite.
  3. Pred krupobitím ochráni vaše auto okrem prístrešku či garáže aj ochranná plachta, ktorú kúpite za cenu okolo 20€.
  4. Skontrolujte, či máte v dome alebo byte správne uzavreté všetky okná a dvere.
  5. Pravidelne kontrolujte stav domu a bytu, t.j. strechu, balkónové zastrešenie, stav okien. A to nielen v prípade, že sú vydané výstrahy. Dôležitá je prevencia.
  6. Ak bývate v rodinnom dome, ideálne je odstrániť vysoké stromy, ktoré sa nachádzajú v bezprostrednej blízkosti domu.

Ideálna ochrana neexistuje. Alebo?

Aj keď budete maximálne opatrní a dodržíte všetky vyššie spomenuté opatrenia, môže sa stať, že nebezpečné počasie poškodí aj váš majetok. Zrazu nutne potrebujete financie na opravu, tak v prípade nepojazdného auta, ako aj poškodeného bývania. V týchto nepríjemných situáciách vás môže podržať práve poistenie.

Auto – Havarijné poistenie

Povinné zmluvné poistenie vám v prípade živelnej udalosti, ktorá poškodí vaše auto, nepomôže. Aj to je jeden z dôvodov, prečo sa havarijné poistenie oplatí. To naše kryje okrem havárie aj živelné udalosti už v základnom balíčku. V praxi to znamená, že ak na vaše auto spadne strom, konár, stožiar elektrického vedenia, alebo bude poškodené bleskom, krupobitím alebo záplavou, môžete si náhradu škody uplatniť z havarijného poistenia.

 

Bývanie – Poistenie majetku

Poistenie bývania sa delí na dve samostatné poistenia, a to poistenie nehnuteľnostipoistenie v domácnosti. Bližšie sme túto tému rozobrali v našom článku o poistení majetku. Pri poisťovaní vášho príbytku si môžete naraz poistiť obe, alebo vybrať len jedno z nich. Poistenie kryje riziká ako úder blesku, požiar, povodeň a záplava, víchrica a krupobitie, zosuv pôdy, pád predmetov a mnoho ďalších.

Neplačte nad poistnou udalosťou

K poisteniu majetku u nás navyše automaticky získate aj asistenčné služby. V rámci asistenčných služieb vám ponúkame informačný servis a poradenstvo, ktoré môžete využiť pri akýchkoľvek problémoch spojených s užívaním vášho rodinného domu, bytu alebo domácnosti. Asistenčná centrála vám napríklad zabezpečí príchod technickej pohotovostnej služby, čiže nemusíte hľadať na internete alebo v zlatých stránkach, kde zoženiete elektrikára, plynára, inštalatéra či zámočníka. Ak bude vaša domácnosť neobývateľná, budete mať na 48 hodín zabezpečené náhradné ubytovanie.

Myslite na to, že škodu je potrebné čo najskôr nahlásiť poisťovni. V prvom rade však spravte všetky potrebné opatrenia, aby ste boli vy a vaša rodina v bezpečí. V druhom kroku sa snažte zamedziť ďalšiemu poškodeniu majetku. Ak si neviete rady, volajte hneď na asistenčnú centrálu, ktorá je k dispozícii 24/7. Poistnú udalosť pri havarijnom poistení, aj pri poistení majetku, u nás najjednoduchšie nahlásite online na našej stránke.