Idete kupovať auto a kladiete si otázku, či siahnuť radšej po dieselovom alebo benzínovom motore. Pre niekoho je táto otázka viac, pre iného menej podstatná. Jedno je však isté – každé palivo má tábor svojich zástancov aj odporcov a všetci vás vedia zaplaviť rôznymi argumentmi. Navyše, do hry sa pomaličky dostávajú aj alternatívne palivá. Je možné, že časom úplne vytlačia produkty ropných gigantov?

Klasika, z ktorej sa ťažko vyberá

Čo sa týka podielu dieselových motorov, ten oproti minulým rokom stúpa. V niektorých európskych krajinách sú dokonca benzínové motory v menšine. Čo majú spoločné? Pochádzajú z ropy. Základným rozdielom je, že diesel nereaguje na oheň, je totiž samovznietivý. Stlačený vzduch vo valci dosiahne teplotu až 900°C a palivo sa vznieti. Pri benzíne je nutné použiť zapaľovaciu sviečku.

Z laického pohľadu by sme mohli povedať, že benzínový motor je ako závodný kôň – je výbušný, rýchlo vzplanie, pričom dieselový motor je skôr ťažný kôň – pomalší ale zato silnejší a s väčšou výdržou.

Peniaze sú veľkou motiváciou

To, čo pridáva závažia na stranu dieselového motora je dlhodobo nižšia cena nafty. Je ale nutné dodať, že cena ropy klesá všeobecne. Môže za to fakt, že trh s ropou je jednoducho presýtený.Benzin vs diesel

Ceny PHM na SR 2016 Zdroj: auto.sme.sk

Dieselák je tiež známy svojou nižšou spotrebou. Ak ste teda vodič, ktorý pravidelne dochádza do práce alebo veľa cestuje, mali by ste vyberať spomedzi dieselových vozidiel, pretože majú zhruba o 20-25% menšiu spotrebu. Keď sa spoja tieto dve finančné výhody (nižšia cena nafty + menšia spotreba), mnoho šoférov už nič viac nepotrebuje a diesel u nich vyhráva na plnej čiare. Benzín má však skryté esá v rukáve.

Ak sa už na vec pozeráme z pohľadu peňazí, benzínové vozidlá kúpime lacnejšie. A to vo veľa prípadoch výrazne. Taktiež získame tým, že ušetríme na servise. Najmä ak kupujete ojazdené auto, musíte rátať s častejším servisom. Z tohto hľadiska teda benzín vedie. Výhody benzínu pocítite aj v zime – nebudete mať problémy s naštartovaním a ľahšie sa zohreje na prevádzkovú teplotu.

Na plný plyn

Hoci ho málokto zvažuje, ďalšou možnosťou je aj auto na plyn. A to buď CNG (zemný plyn) alebo LPG (propán-bután). Táto pohonná látka má stále relatívne veľké množstvo odporcov, najmä vďaka mýtom, ktoré o plyne kolujú. Najviac sa ľudia boja o svoju bezpečnosť, keďže si predstavujú, že pri kolízii ich auto vyletí do vzduchu. Výraznou nevýhodou je drahá prestavba, pokiaľ sa svoje auto rozhodnete prerobiť dodatočne. Navyše nádrž zaberá relatívne veľký priestor, čo môže byť u niektorých modelov problém. Taktiež odrádza zákaz parkovania plynovým vozidlám v podzemných garážach.  Z hľadiska ceny vás však vyjde bezkonkurenčne najmenej. Problémom je malý výber, či už nových alebo ojazdených modelov, ich vyššia cena a tiež častejšia nutnosť servisu. Pri pravidelnom jazdení sa vám však táto investícia vráti. 

Elektro-alternatíva?

Elektromobily, solárne automobily či biopalivá – to sú alternatívy k ropným palivám, ktoré, bohužiaľ, na Slovensku nezvažuje takmer nikto. V našich podmienkach je najreálnejšie, aby sme si o niekoľko rokov mohli vyberať zo slušnej ponuky elektromobilov za prijateľnú cenu a nemuseli sa pritom báť, či naše auto budeme mať kde nabiť. Podľa niektorých názorov, sme sa mohli v elektromobiloch voziť už dávno. Bohužiaľ, ich masový predaj brzdí okrem iného aj loby zo strany ropných spoločností.

Jednoznačne najväčší rozruch v oblasti elektromobilov spôsobilo nedávne predstavenie nového modelu Tesla, ktorý je cenovo prístupnejší širšej skupine motoristov. Dôkazom bolo aj okamžité kvantum objednávok.

Na elektrinu môžeme jazdiť naozaj lacnejšie. Ak aj cena elektromobilu klesne natoľko, že sa priblíži benzínovému či dieselovému autu, jediný väčší výdavok, ktorý nás pri elektromobile čaká, je výmena batérie. Automobilky však myslia aj na túto nevýhodu, snažia sa ceny batérií znižovať. Elektromobil svedčí aj dnešnej dobe, keď sa ekologické zmýšľanie dostáva do popredia. Fandia mu bojovníci za nižšie emisie či zníženie hluku v mestách. Myslíte, že sa budeme o pár rokov aj my na Slovensku voziť v elektromobiloch?

flinstones