Horská služba by vedela rozprávať, koľko zranení majú každodenne na svahoch počas zimnej sezóny. A pritom by možno stačilo dodržiavať niekoľko jednoduchých pravidiel a byť k sebe viac ohľaduplní.

Preceňovanie svojich schopností

Toto sa stáva tak lyžiarom začiatočníkom, ako aj pokročilým. Hlavná zásada je vybrať sa na ťažšiu zjazdovku až vtedy, keď tú ľahšiu zvládnem s prehľadom. Dôležité sú tiež poveternostné podmienky. Pokiaľ je zlé počasie, zjazdovka rozbitá alebo zľadovatená, treba ísť pomalšie, pozornejšie, a radšej sa na ťažšie zjazdovky nepúšťať.

Môže to totiž dopadnúť tak, že vidíme na svahu lyžiarov, ktorí sa síce rútia závratnou rýchlosťou, ale jazdu zjavne nezvládajú. Takýto lyžiar je nebezpečný nielen pre seba, ale aj pre ostatných, pretože je ťažké jeho jazdu predvídať a sám prípadnej kolízii nevie zabrániť.

Dajme si za jeden, veď len na zahriatie

Alkohol na svahu je téma sama o sebe. Nebudeme si klamať, každý si ten rumík k čaju alebo pivko v après-ski bare objedná. Dôležité je zostať pri tom jednom, alebo sa do baru vybrať až po záverečnej jazde. Zranenia na svahu môžu byť naozaj vážne, a pokiaľ náhodou spôsobíte zranenie inej osobe pod vplyvom alkoholu alebo inej návykovej látky, máte zarobené na poriadne problémy. Lyžovačka by mala byť o zábave, ale nie za cenu ohrozenia zdravia.

Bez prilby to vyzerá lepšie

Našťastie, lyžiarov a snowboardistov bez prilby je stále menej a pomaly sa stávajú výnimkou. Napriek tomu je dobré pripomenúť si, aká je lyžiarska prilba dôležitá, a to nielen pre deti. Chráni hlavu lyžiara pri páde, keďže značne stlmí náraz.

Predstavte si, že sa rútite obrovskou rýchlosťou z kopca, prekvapí vás pád a narazíte hlavou na tvrdý ľad či vyjazdený sneh. Môže sa to stať každému, aj skúseným dlhoročným lyžiarom, dokonca aj profesionálom. Preto je investícia do prilby nevyhnutnosťou.

Ohľaduplnosť sa nenosí

Najmä počas lyžiarskej špičky, keď sú strediská plné lyžiarov rôznych úrovní, je ohľaduplnosť to, čo dokáže predísť zraneniam. Aj keď ste dobrý lyžiar a nebaví vás lyžovať pomaly, pri vyššom počte lyžiarov na svahu by ste mali spomaliť, najmä pokiaľ:

  • sú pred vami deti,
  • blížite sa k zákrute, do ktorej nevidíte,
  • prichádzate k zlomu na zjazdovke.

Ohľaduplnosti by sme mali naučiť aj naše deti, ktoré pri zjazde často iným lyžiarom skrížia cestu, alebo sa púšťajú príliš vysokou rýchlosťou.

Aj keď je vždy zodpovedný lyžiar idúci zozadu, neznamená to, že by pred ním idúci lyžiar nemusel dávať pozor. Ide najmä o prudkú zmenu smeru krížom cez svah. Vtedy by sme mali skontrolovať, či náhodou niekomu nevletíme do jazdnej dráhy.

Oddych uprostred svahu

Je úplne v poriadku na chvíľku postáť a oddýchnuť si. Ale aj tu platia zásady bezpečnosti:

  • nemali by sme sa postaviť do stredu zjazdovky, ale vždy ku kraju,
  • nemali by sme stáť v zúžených častiach zjazdovky s ťažkým prejazdom,
  • mali by sme sa vyhnúť státiu pod zlomom, kde nás prichádzajúci lyžiar zbadá v poslednej chvíli.

Ak sme väčšia skupina, mali by sme sa zaradiť pod seba, nie naprieč kopcom.

Slúchadlá v ušiach

Užívať si jazdu pri dobrej hudbe môže byť fajn, je to však vhodné len keď je prázdna zjazdovka alebo robíte freeride. Na preplnenom kopci je sluch pre orientáciu a sledovanie diania okolo nás veľmi dôležitý. Môžete tak začuť nebezpečne sa blížiaceho lyžiara, niekoho, ako na vás volá alebo blížiaci sa snežný skúter, a podobne.

Vyzerá v pohode, netreba mu pomôcť

Každá pomoc je lepšia ako žiadna.

Ak ste svedkom pádu alebo zrážky, neváhajte a pristavte sa pri tých nešťastníkoch. Aj keď neutrpeli žiadne zranenia, veľmi dobre padne aj priateľské slovo, podaná odopnutá lyža či odletená palica. Na druhej strane, aj ľahko vyzerajúci pád môže spôsobiť zranenie alebo šok.

Privolať pomoc môže byť pre zraneného problém. Ak zistíte, že človek potrebuje prvú pomoc, nemusíte loviť v pamäti, ako to je s tým umelým dýchaním či stabilizovanou polohou. Často postačí zdravý rozum a môžete človeku dokonca zachrániť život.

Lyžovanie bez poistenia

Nikto nechce premýšľať nad tým, čo by bolo, ak by sa na lyžovačke zranil.  Vidíte sa, ako fičíte v Rakúsku dolu svahom, a nie, ako sa veziete záchranným vrtuľníkom. Bohužiaľ, treba myslieť na všetko, aj na výdavky, ktoré by vás prípadné ošetrenie stálo. Preto si vždy pribaľte aj cestovné poistenie. 🙂