V období sviatkov sa na cesty dostávajú vodiči, ktorí auto používajú veľmi sporadicky, alebo šoférujú na krátke a stále rovnaké trasy. Je to pochopiteľné, idú navštíviť vzdialenú rodinu. To je predsa na sviatkoch to najkrajšie, keď sa končene stretneme celá rodina. Čo však robiť pre to, aby všetci účastníci cestnej premávky bezpečne dorazili k sviatočnému stolu?

Sviatočný šofér

Ako tzv. sviatočných šoférov si väčšina z nás predstaví starších ľudí alebo dôchodcov. Vôbec sa to však netýka len ich. Cez sviatky sadajú za volant aj členovia rodiny, ktorí počas roka nešoférujú, lebo nemusia. Nebudeme si nič nahovárať, k sviatkom na Slovensku patrí aj alkohol, a vtedy (väčšinou) muži odovzdávajú kľúče od auta svojim dospelým deťom alebo manželkám. Pre sviatočných šoférov máme 5 tipov, ako jazdu zvládnuť bez problémov.

1. Nestať sa sviatočným šoférom

To znamená šoférovať vždy, keď to okolnosti dovoľujú. Ak máte v rodine jedno auto, väčšinou ho používa jeden človek. To však nie je problém. Ohláste sa, že chcete šoférovať vždy, ak niekam cestujete spolu – napr.  na nákup, návštevu, alebo na výlet. Prípadne si zoberte auto len tak a choďte sa previesť.

Ak vám auto väčšinu času stojí pred domom a jazdíte len po tej istej ceste na krátke vzdialenosti, naplánujte si pravidelný výlet do iného mesta. Jednak prevetráte auto, ktorému to určite prospeje a zároveň si môžete osviežiť svoje šoférske zručnosti.

2.Vopred si pozrite cestu

V dnešnej dobe nemusíte na stole rozkladať papierovú mapu. Naplánujte si cestu jednoducho cez Google mapy alebo v navigácii. Ak s tým nemáte skúsenosti, neostýchajte sa požiadať o pomoc niektorého člena rodiny. Celú trasu si prezrite, a ak vám niečo nie je jasné, poraďte sa s iným šoférom. Budete tak vedieť, čo vás približne čaká, a vyhnete sa stresu a chaotickej jazde.

3. Navigácia na nezaplatenie

Za dobrú navigáciu dnes zaplatíte okolo 100€, prípadne si môžete stiahnuť rôzne bezplatné aplikácie do mobilu. Jednou vlastnosťou, ktorou sa sviatočný šofér vyznačuje, je veľmi pomalá jazda. Jednak z opatrnosti, ale aj preto, že sa snaží zistiť, kadiaľ vedie správna cesta. S navigáciou sa vám toto nestane, včas vás upozorní, kde odbočiť a kam sa zaradiť.

4. Kontrola auta

Tým, že je auto dlhšiu dobu nepoužívané, trpí. A navyše sa jeho stav zhoršuje. To znamená, že pokiaľ váš tátoš už dlhšie nejazdil, skontrolujte niekoľko dní vopred jeho stav. Zistite, či je všetko v poriadku – napríklad pneumatiky a baterka. Potom sa choďte previesť v okolí domu aby ste si boli istí, že je auto na dlhšiu jazdu naozaj pripravené.

5. Prílišná opatrnosť

Preceňovať svoje schopnosti je nebezpečné. Ale prílišná opatrnosť môže byť rovnako nebezpečná. Najmä na rýchlostných cestách a diaľniciach, pokiaľ idete príliš pomaly, nielen že tým brzdíte premávku, ale ohrozujete tým aj ostatných. Rýchlostný rozdiel je totiž veľký a riziko kolízie sa tým zvyšuje. Pokiaľ je to možné, jazdite na diaľnici vždy v pravom pruhu (toto pravidlo, samozrejme, platí pre všetkých vodičov). Ak obiehate auto, presvedčte sa, že je na to vhodná situácia a neváhajte pridať plyn, aby ste ho bezpečne obišli.

Skúsený vodič

Každodenný vodič je na jazdu zvyknutý a zo šoférovania sa tak stáva rutina. To však tiež môže byť nebezpečné. Dôležité je, aby ste nestratili ostražitosť, nepodceňujte únavu a vopred pripravte svoje nervy na preplnené cesty a pomalú premávku.

1. Ohľaduplnosť

Skúseným vodičom odporúčame len jedno. Je to však o to dôležitejšie. Ohľaduplnosť. Hoci sviatočný vodič môže byť poriadne otravný, jeho cieľom je najmä dostať sa bezpečne do cieľa. Zbytočne ho svojou jazdou (trúbením, gestami, lepením sa na jeho auto a pod.) nestresujte. Pokiaľ vás zdržuje, snažte sa ho bezpečne obísť.

Agresívna jazda je úplne zbytočná, a jediné, čo ňou môžete dosiahnuť, je nehoda alebo pokuta. Cez sviatky sú cesty plnšie ako inokedy a nahnevaný, hoci aj skúsený šofér, ohrozuje nebezpečnou jazdou ostatných. Ak sa naozaj chcete vyhnúť sviatočným vodičom, vyrazte skoro ráno alebo neskôr večer.