Trajekt je veľmi pohodlný spôsob dopravy a plavba loďou bude pre vás novým zážitkom. Jednoducho sa nalodíte s autom aj celou posádkou a dovolenka môže začať. Pokiaľ sa vám zdá cena letenky vysoká, a autom je vaša destinácia príliš ďaleko, odporúčame zvážiť cestovanie trajektom.

Čo je to trajekt

Trajekt asi viacerí poznáte ako možnosť dopraviť sa po vode aj s autom niekam na ostrov, často využívané napríklad v Chorvátsku, kde sú menšie ostrovy blízko pevniny. Prípadne je to spôsob, ako ušetriť čas pri obchádzke morského zálivu – napríklad trajekt premávajúci cez Kotorskú boku. Tieto trajekty sú stroho zariadené, prispôsobené na krátke trasy. Napriek tomu nájdete aj na nich hygienické zariadenie či menší bar. Trajekty určené na dlhšie trasy sú však tak bohato vybavené, že sa budete cítiť ako na výletnej lodi.

Ako to funguje

Princíp cestovania trajektom je jednoduchý. Cez internet si u lodnej spoločnosti kúpite lístok  – postup je podobný ako pri kúpe letenky. Autom sa v určený dátum a čas dopravíte do prístavu, a nalodíte sa aj s celou posádkou. To znamená, že auto zaparkujete v podpalubí a vy sa môžete voľne pohybovať po lodi – odporúčame pripraviť si batožinu, ktorú si plánujete zobrať do lode, pretože autá sú zaparkované naozaj natesno, a bude sa vám v kufri ťažko čosi hľadať. Rovnako dôležité je zapamätať si, kde máte auto zaparkované, pretože vyloďovanie prebieha pomerne rýchlo a zbytočne sa budete stresovať pri hľadaní auta. Potom sa plavíte a plavíte, až sa doplavíte do prístavu. Vylodíte sa a pokračujete do cieľa.

Trajekt ponúka tieto výhody:

1. Máte k dispozícii vlastné auto

Oproti leteckej doprave, keď ste po prílete limitovaní hranicami vášho rezortu, je pri doprave trajektom obrovskou výhodou, že máte k dispozícii vlastné auto. Ak teda radi spoznávate nové miesta, nechce sa vám stále ležať na hotelovej pláži, a neradi by ste míňali peniaze za požičanie auta, určite túto výhodu uvítate.

2. Dovolenka začína už po ceste

Pre niektorých ľudí začína dovolenka až vybalením kufrov. Ak cestujete trajektom, budete sa cítiť na dovolenke už počas plavby a pokiaľ takto budete cestovať každoročne, stane sa z toho príjemné a obľúbené oživenie dovolenky.

3. Pohodlne sa vyspíte

Pri kúpe lístku na trajekt máte dve možnosti. Buď si kúpite len miesto na sedenie – v praxi to vyzerá tak, že dostanete presné miesto na sedenie v miestnosti veľkej asi ako kinosála, kde budete sedieť na pohodlných kreslách s ostatnými pasažiermi. Alebo si objednáte kajutu – v nej nájdete postele, menší nábytok, vlastnú kúpeľňu s wc a sprchou. Samozrejme, ak si kúpite len miesta na sedenie, ušetríte. Kajuta je však obrovskou výhodou pri dlhšej plavbe. Máte priestor, kde máte absolútne súkromie, v pokoji sa vyspíte aj osprchujete.

4. Nádherné scenérie

Plavba loďou je úžasný zážitok. Prechádzate sa po palube, vietor vo vlasoch, sledujete okolo seba šíre more, sem-tam dokonca zazriete aj nejakého zaujímavého morského živočícha. Navyše, keď sa budete blížiť k pevnine, začnú sa otvárať krásne scenérie, ktoré by ste z brehu nemali šancu vidieť.

GIF

5. Jedlo, bazén a kino

Budete naozaj prekvapení, aký gigantický dokáže byť trajekt a čo všetko v ňom nájdete. Trajekt má v podpalubí  niekoľko poschodí, ktoré slúžia na uskladnenie vozidiel, ale aj nákladných áut, či dokonca vlakov. Ďalšie poschodia sú vyhradené pre posádku a pasažierov. Cítite sa doslova ako v hoteli. Medzi poschodiami sa voľne pohybujete výťahom alebo po schodoch. Nájdete tam množstvo reštaurácií, barov, diskoték, či dokonca kino. Bežne sa na palube nachádza bazén a lehátka, takže môžete začať aj s chytaním bronzu. Taktiež nechýbajú obchody s oblečením či suvenírmi. Pre najmenších býva pripravený bohatý program zabezpečený animátormi.

6. Ušetríte

Oproti cene letenky môžete pri cestovaní trajektom naozaj ušetriť. Najviac ušetríte, keď si lístok kúpite dostatočne dopredu. Čím neskôr si ho kúpite, tým viac zaplatíte a tiež riskujete, že už nebudú voľné miesta. Cena lístka sa odvíja od kategórie vozidla, počtu pasažierov, sezóny a podľa toho či si objednáte kajutu alebo miesta na sedenie, ako sme spomínali vyššie. Nič viac neplatíte. Žiadne ďalšie poplatky, ani doplácanie za batožinu. Všetko ostatné, čo na lodi miniete, je na vás. Ak sa rozhodnete priniesť si vlastné jedlo, nikto vám v tom brániť nebude.

7. Žiadne zápchy

Na mori neexistujú zápchy. Je vysoká pravdepodobnosť, že loď príde do prístavu načas. Samozrejme, môže vás zastihnúť nepriaznivé počasie. V dovolenkových destináciách ako je Chorvátsko, Taliansko či Grécko však žiadne extrémne výkyvy počasia nehrozia. A keby ste aj na lodi náhodou pobudli dlhšiu dobu, stále ste v komfortnom prostredí a nesedíte v horúčave v stojacom aute na diaľnici, bez toalety či možnosti kúpiť si niečo na pitie.

8. Žalúdok na vode? Nehrozí

Bojíte sa, že vás na lodi chytí morská choroba? Nemusíte sa obávať. Moderné lode sú vybavené automatickým stabilizačným systémom, ktorý zamedzuje nepríjemným pohybom spôsobujúcim morskú chorobu. Počas plavby budete cítiť len veľmi jemnú vibráciu a tlak pri brzdení, keď sa bude loď blížiť do prístavu. Ak sa aj napriek tomu bojíte, pribaľte si pre istotu lieky proti nevoľnosti a vracaní pri cestovaní dopravnými prostriedkami.

Ako na to

Ak sa rozhodnete vyskúšať cestovanie trajektom, stačí si jednoducho pozrieť, aké trajekty premávajú do oblasti v blízkosti vašej dovolenkovej destinácie. Potom navštíviť stránku konkrétnej lodnej spoločnosti a kúpiť lístok (samozrejme, aj spiatočný) v dátume, ktorý vám vyhovuje.

Šťastnú plavbu! A nezabudnite na cestovné poistenie. 😉