Dopravné nehody sa, bohužiaľ, stávajú každý deň. Postup, čo robiť pri dopravnej nehode sme pre vás pripravili v tomto článku a o prvej pomoci pri dopravnej nehode sa dozviete tu.

Teraz by sme sa však chceli venovať tomu, prečo sa dopravné nehody vôbec stávajú, aké sú najčastejšie nehody, ktoré u nás klienti nahlasujú, spomenieme aj nejaké kuriozity a na záver sa pozrieme na hromadné dopravné nehody, s ktorými sa v poslednom čase roztrhlo vrece.

 

Najčastejšie dopravné nehody

  1. Stret vozidiel
  2. Poškodenie čelného skla
  3. Zrážka so zverou

Asi nikoho neprekvapí, že najčastejšou príčinou dopravnej nehody je zrážka dvoch vozidiel. Zaujímavosťou však je, že treťou najčastejšou príčinou je zrážka so zvieraťom. Preto naozaj v úseku, kde je častejší výskyt zvierat, tzn. lesy, horské oblasti ale aj polia, zvýšte opatrnosť, aj pokiaľ by takýto úsek nebol označený výstražnou značkou.

Myslite na to, že nehodu spôsobenú stretom so zverou ste povinní nahlásiť polícii.

Zdroj: Štátne lesy TANAPu

Občas sa stanú aj kuriózne dopravné nehody. Napríklad, keď klientovi zviera prehrýzlo káble v aute. Našťastie, myslíme aj na takéto prípady, a pokiaľ máte u nás havarijné poistenie, škodu vám preplatíme. Inému klientovi sa zase podarilo naraziť do stromu, pretože telefonoval a mobil sa mu vyšmykol z ruky. Ako ho dvíhal, nezvládol riadenie a strhol volant.

 

Prečo sa stávajú dopravné nehody?

Ťažká otázka. Žiadny šofér nesadá za volant s tým, že by chcel dopravnú nehodu spôsobiť, ale sme predsa len ľudia. Mali by sme však byť k sebe na cestách viac ohľaduplní. Nie každému ide šoférovanie rovnako dobre, niekto potrebuje viac času, vezie malé deti, nemá dostatok skúseností, a podobne.

Podľa Odboru dopravnej polície Prezídia Policajného zboru boli v roku 2016 najčastejšie príčiny dopravných nehôd takéto:

  1. vodič sa nevenoval vedeniu vozidla, napr. telefonoval,
  2. neprimeraná rýchlosť jazdy,
  3. nesprávna jazda cez križovatku.

Pozitívom je, že hoci sa počet registrovaných vozidiel na SR každým rokom zvyšuje, počet zranených a usmrtených osôb pomaly klesá.

 

Hromadné dopravné nehody

Od začiatku tohto roku akoby sa roztrhlo vrece s hromadnými dopravnými nehodami. Tú najhoršiu, ktorá sa stala na úseku diaľnice D1 Poprad – Spišský Štvrtok počas snežnej búrky si isto pamätáte. Prečo sa ale vôbec stane hromadná dopravná nehoda a ako jej môžeme predísť?

1. Nedodržanie vzdialenosti medzi vozidlami

Zákon hovorí, že vodič je povinný dodržiavať takú vzdialenosť, aby mohol včas znížiť rýchlosť jazdy alebo zastaviť vozidlo, ak tak spraví vodič idúci pred ním. Nie vždy je ľahké túto vzdialenosť odhadnúť. Na diaľnici by to mala byť minimálne taká vzdialenosť, akú vozidlo prejde za dve sekundy. Čiže v praxi, pokiaľ sa dostanete do bodu, kde bolo pred 2 sekundami auto pred vami, dodržiavate bezpečnú vzdialenosť.

 

Ďalšie pravidlo znie, že by ste mali dodržiavať takú vzdialenosť, aby sa mohlo predchádzajúce vozidlo pred vás bezpečne zaradiť. Toto pravidlo by si viacerí vodiči mali opakovať pravidelne, pretože sa bežne stáva, že predchádzajúce vozidlo sa buď nemá kde zaradiť a musí obiehať ďalej, alebo sa zaradí späť, alebo sa zaradí nebezpečne blízko medzi obe vozidlá a môže vzniknúť kolízna situácia.

2. Neprimeraná rýchlosť jazdy

Táto príčina čiastočne súvisí aj s prvým bodom. Neprimeraná rýchlosť znamená, že nedokážete včas reagovať. V zhustenej premávke nemôžu vodiči očakávať, že budú môcť ísť najvyššou povolenou rýchlosťou. Prudkým zrýchľovaním a brzdením môžu spôsobiť práve to, že sa premávka zhustí a za nimi idúci šoféri nestihnú včas reagovať.

3. Neprispôsobenie jazdy stavu vozovky

Nie je to len sneh, ale aj dážď či zhoršená viditeľnosť sú tie výstražné signály, pri ktorých by sme mali rýchlosť jazdy znížiť. Práve silný dážď počas letných búrok spôsobuje, že sa premávka zhustí, zhoršená viditeľnosť predĺži reakčný čas a reťazová kolízia je na svete.

4. Dovolenkové kolóny

Poznáte to, horúca letná sobota a vy stojíte v zápche na rakúskej/chorvátskej/maďarskej či talianskej diaľnici. Ste otrávení, už by ste chceli byť na mieste, a tak keď sa kolóna trochu rozhýbe, vodiči pridajú plyn. Pokiaľ sa zas premávka neočakávane zastaví, hromadná dopravná nehoda na seba nenechá dlho čakať. V tomto prípade sa tým celá situácia ešte zhoršuje. Preto treba dodržiavať bezpečnú vzdialenosť a ostražitosť aj v kolónach (alebo si začiatok dovolenky naplánovať napríklad na stredu 🙂 ).

5. Práce a prekážky na ceste

Hromadná nehoda hrozí aj v úseku cesty, kde dochádza k zúženiu alebo dopravnému obmedzeniu z dôvodu prác na ceste alebo iných prekážok, ktoré treba obísť. I keď na tieto obmedzenia upozorňujú dopravné značky, niektorí šoféri si dupnutie na brzdy nechávajú na poslednú chvíľu a bum, nehoda je na svete. Mali by ste tiež predpokladať, že spomaliť alebo dokonca zastaviť budete musieť už pár kilometrov pred obmedzením, najmä v dopravnej špičke.

Zdroj: tasr

Nenechajte nič na náhodu a ochráňte svoje auto havarijným poistením. Zistite, koľko by vás stálo to naše. Cenu si vypočítate jednoducho v online kalkulačke – https://kalkulacka.genertel.sk/havarijne  alebo nás kontaktujte na 0850 555 555.