Stala sa nehoda. Či ste šli len náhodou okolo, alebo ste jej priamym účastníkom, môže sa stať, že život človeka bude vo vašich rukách. Aj keď si väčšina z nás prešla kurzom prvej pomoci na červenom kríži, úprimne, kto si pamätá počet stlačení hrudníka a počet vdychov?
3 kroky k záchrane života
Pozitívom je, že poskytnutie základnej prvej pomoci nie je žiadna veda. Zlaté pravidlo znie – Každá pomoc je lepšia ako žiadna. Ak zvládnete tento krok, ste na polceste k úspechu.
Poďme postupne. Poskytovanie prvej pomoci pri dopravnej nehode môžeme rozdeliť na 3 základné časti:
- Zaistenie vlastnej bezpečnosti
- Poskytnutie prvej pomoci
- Privolanie odbornej pomoci
Zaistenie vlastnej bezpečnosti
Prvú pomoc poskytnete ťažko, ak ju budete sami potrebovať. Preto je na prvom mieste vaša vlastná bezpečnosť. Kroky sú teda nasledovné:
- auto odstavte v bezpečnej vzdialenosti od miesta nehody,
- zapnite varovnú svetelnú signalizáciu,
- oblečte si reflexnú vestu,
- umiestnite výstražný trojuholník.
Poskytnutie prvej pomoci
Ešte predtým, ako začnete poskytovať prvú pomoc, mali by ste zabezpečiť miesto nehody. To znamená, vytiahnuť kľúč zo zapaľovania a zabrániť pohybu alebo prevráteniu havarovaného vozidla pomocou ručnej brzdy alebo podložením kolies. Potom:
- zistite, koľko ľudí sa nachádza vo vozidle,
- určite, ktoré zranenia sú najzávažnejšie, a vyžadujú pomoc prednostne,
- poskytnite neodkladnú prvú pomoc osobám v ohrození života.
Ako stav, keď je človek v ohrození života sa považuje – zástava dýchania, zástava srdca, rozsiahle krvácanie, strata vedomia a šok. Ani ľahšie zranenia však nepodceňujte.
Podrobnosti k poskytovaní prvej pomoci nájdete pekne spracované napríklad na stránke www.prvapomoc.sk.
Privolanie odbornej pomoci
Po tom, ako poskytnete bezodkladnú prvú pomoc, ihneď kontaktuje tiesňovú linku 112 (alebo 155 v prípade, ak ide o výlučne zdravotné ťažkosti bez potreby pomoci hasičov).
Myslite na to, že človek, ktorý zdvihne telefón na druhom konci linky, nevie nič o tom, kto volá a čo sa stalo. Možno vám niektoré otázky prídu zbytočné, odpovedajte však na ne čo najpresnejšie. Tým, že budete panikáriť alebo sa rozčuľovať, spôsobíte len zbytočný chaos.
Postupujte nasledovne:
- ČO – predstavte sa a opíšte, čo sa stalo,
- KDE – určite a čo najpresnejšie opíšte miesto nehody,
- KOMU – informujte dispečera o počte a približnom veku zranených, o ich stave a druhoch zranení,
- KEDY – ak neviete presne, odhadnite, kedy sa nehoda stala,
- podajte iné informácie, ktoré považujete za dôležité,
- odpovedajte na ďalšie otázky dispečera.
Obsah autolekárničky
Lekárničku má v aute každý, lebo nechce riskovať pokutu. Na autolekárničke však nie je dôležitý len dátum exspirácie. Nachádzajú sa v nej veľmi užitočné veci, ktoré sa pri poskytovaní prvej pomoci nesmierne zídu. Venujte obsahu lekárničky aspoň pol hodinu svojho času aby ste zistili, čo sa v nej nachádza. Urýchli vám to v prípade záchrany čas pri hľadaní a premýšľaní, akú pomôcku použiť.
V každej lekárničke sa musí povinne nachádzať aj karta prvej pomoci. Tam nájdete veľmi jednoduchý sumár toho, ako postupovať pri poskytovaní prvej pomoci aj s obrázkami. Neváhajte ju použiť.
Buďte zranenému oporou
Každá nehoda je pre jej účastníkov stresujúcou situáciou. Ak navyše došlo k zraneniu, je prirodzené, že je človek vystrašený alebo v šoku. Ak je zranený pri vedomí, pri poskytovaní prvej pomoci hovorte jasne a dôrazne, ale na zraneného človeka nekričte ani ho zbytočne nestresujte. Predstavte sa mu a informujte ho o všetkom, čo sa chystáte spraviť.
Po zaistení miesta nehody, poskytnutí pomoci a privolaní záchrannej služby sa snažte postihnutého človeka upokojiť. Prihovárajte sa mu, pokúste sa odviesť jeho myšlienky. Dôvod nehody ani jej následky nerozoberajte. Snažte sa situáciu odľahčiť. Dobrý psychický stav zraneného je dôležitý aj preto, aby sa jeho fyzický stav zbytočne nezhoršil.
Zhrnutie
Prirodzene sa bránime predstave, že budeme musieť inému človeku zachraňovať život. Pravdou však je, že sa to stáva každodenne a mali by sme byť pripravení aj na takúto situáciu. Ak sa to stane aj vám, myslite v prvom rade na vlastnú bezpečnosť a hneď potom na pomoc druhým.
O tom, ako správne postupovať pri dopravnej nehode a zvládnuť všetky formality, sme informovali v tomto článku. Konkrétnym úkonom, ako poskytnúť človeku prvú pomoc, sa budeme venovať už čoskoro, v druhej časti článku.
Ďakujem, veľmi dobre spracované, zrozumiteľné a výstižne podané. Výhoda, kedy koľvek sa môžem k téme vrátiť, sme lúdia – zabúdame.
Takýto návod by mala TV vysielať 2x týždenne namiesto zbytočných reklám. Je smutne, že doposiaľ sa nik touto témou
nezaoberal, pokračujte, Váš poistenec.
Dobrý deň Ján, ďakujeme veľmi pekne za váš milý komentár. Naozaj nás potešil a radi by sme potešili aj my vás. Napíšte nám prosím na [email protected] vašu adresu a my vám ako poďakovanie pošleme naše nálepky na auto. 🙂 Prajem ešte pekný deň.
Za tím Genertel, Janka
Myslím že komentár pána Jána z 20 marca nenechá príslušných a kompetetných ktorí sa zaoberajú o záchranu života slepých a pomôžu pri častejšej informácii o tak závažnej záchrane života
Súhlasím ako píšeš toto by malo ísť častejšie ako reklamy sme ľudia a mali by sme si vedieť navzájom pomôcť Gabriela
Keď je lekárnická po záruke môžem ju použiť na záchranu života?
Želáme pekný deň, odporúčame pravidelne kontrolovať, či je lekárnička, ktorú máte v aute, ešte pred expiráciou. Ak sa však dostanete do situácie, že pôjde o záchranu života iného človeka, pomôže aj lekárnička po expirácii viac ako žiadna. 🙂 Suché pomôcky ako obväz, rúško, izotermická fólia či ochranné rukavice nebudú ani určité obdobie po expirácii znehodnotené, väčší pozor však treba dať napríklad na utierky s čistiacim a antimikrobiálnym účinkom, lebo ich účinok môže byť oslabený. Preto je ideálne riešenie mať lekárničku vždy v poriadku a pred dátumom expirácie. 🙂
Za tím Genertel, Janka
Ja len v kratkosti naše cesti su preplnené ale ludia sa nesprávajú korektne každí jazdí podľa výkonu svojho auta. Ti mladí nemajú ani takú skúsenost a chcu sa ukázat že on to zvládne. stačilo bi trocha ohladuplnosti medzi vodičmi.
S pozdravom Ján.
Dobrý deň Ján, úplne s vami súhlasíme, viac ohľaduplnosti na cestách a nehôd by mohlo byť oveľa menej.
Dostal som sa k prečítaniu až dnes. Myslím si, že spracovanie návodu pre prvú pomoc je zrozumiteľná a jednoznačná. Autorov je potrebné len chváliť. Ja si text stiahnem a budem ho voziť stále vo svojom vozidle a občas si aj zopakujem.
Ste prvá poisťovňa od ktorej som takýto návod dostal. Pritom som využíval služby mnohých poisťovni počas svojho vodičského pôsobenia.
Váš poistenec Jozef.
Dobrý deň Jozef, ďakujeme za pochvalu, naozaj nás teší, že sa vám náš článok páči. Tému bezpečnosti a poskytnutia pomoci považujeme za veľmi dôležitú a ešte sa jej určite budeme bližšie venovať. 🙂
Pripájam sa, naozaj dobre spracované, konečne, táto téma by mala zaujímať nás všetkých, ďakujem.
S pozdravom Iveta.
Dobrý deň Iveta, ďakujeme za váš pozitívny komentár. Súhlasíme, je dôležité aby sa ľudia o tému prvej pomoci viac zaujímali, pretože nikdy nevedia, kedy budú musieť pomôcť inému človeku, či dokonca svojmu blízkemu.
Je to výborná informácia.Už som zažil nehodu a viem ako vtedy,je dobré mať po ruke takéto informácie a rady.
Dobrý deň Jaroslav, ďakujeme za pochvalný komentár a prajeme vám už len pokojné cesty bez nehôd.
Vďaka za stručné a výstižné spracovanie návodu na prvú pomoc.
Ešte prosím jednu informáciu, či treba postihnutého / ak je to možné a ako určiť či je to možné/ previesť na okraj cesty, alebo iné bezpečnejšie miesto.
Ešte pripomienka k lekárničkám: na každom kuse zdravotného materiálu a lieku je uvedená doba expirácie, teda dokedy je bezpečne použiteľný. Celá lekárnička nikdy neexpiruje naraz!
Čo najmenej nehôd všetkým!
Pekný deň Magdaléna, ďakujeme veľmi pekne za pochvalu. 🙂 K vašej otázke – je dôležité zaistiť miesto nehody, aby nehrozilo ďalšie nebezpečenstvo (náraz iného vozidla a pod.) . Ak sa zranené osoby nachádzajú na mieste, ktoré vyhodnotíte ako nebezpečné, je potrebné ich presunúť do bezpečia. Pri podozrení na poranenie krku a chrbtice s osobou nehýbeme, môžeme tak spravil len v naozaj krajných prípadoch, keď zranenému hrozí bezprostredné nebezpečenstvo.
Súhlasím s pánom Jánom jeho komentár výstižný.
[…] by sa vám nehoda i napriek tomu stala, alebo by ste boli jej svedkom, v našom článku venovanom prvej pomoci sa dozviete ako […]
[…] Dopravné nehody sa, bohužiaľ, stávajú každý deň. Postup, čo robiť pri dopravnej nehode sme pre vás pripravili v tomto článku a o prvej pomoci pri dopravnej nehode sa dozviete tu. […]